TERBİYE

Ana Sayfa » MANŞET ALTI » TERBİYE
Tarih : 23 Mart 2019 - 12:19

Önce Terbiye’den ve kelime anlamından başlayalım. Terbiye; eğitim, görgü demek. Kaliteli bir yaşam, toplumsal huzur, barış ve kardeşlik için olmazsa olmazdır.

Doğduğumuz andan itibaren ana, baba terbiyesi, aile terbiyesi, okul terbiyesi, askeri terbiye, iş terbiyesi ve benzeri şekillerde karşımıza çıkar.

Siyasi terbiye de bunlardan biridir. 

Manisa’da geçtiğimiz haftalarda siyasi terbiyeden uzak öyle cümleler kuruldu ki, basına yansıyan bu söz ve hakaretlerin 18 yaş altındaki çocuk ve gençler tarafından hiç okunmamış, duyulmamış olmasını isterdim.

Önce, mevcut MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın Başkan Adayı Cengiz Ergün, tıpkı lideri Devlet Bahçeli gibi davranarak Millet İttifakı’na “Zillet ittifakı” dedi.

Bu söylem, daha önceki yıllarda “Manisa’yı bütünleştireceğim” ve “Benim ailem de sosyal demokrat” diyerek oylarını aldığı CHP’liler ile yakın geçmişte Büyükşehir Belediyesi kadrosunda önemli makamlara getirdiği, bugün Millet İttifakı’na hizmet eden İYİ Parti yönetici ve üyelerini üzdü.

Ergün zillet ittifakı yakıştırması ile Manisalıların yarısının gönlünde derin yaralar açtı, kalp kırıklığı yarattı, dilinden düşürmediği gönül belediyeciliğini deböylece sonlandırmış oldu.

Hemen sonrasında bir kalp kırma vakası da rakibi, ‘Yenilen Adam’ lakaplı, dünün AK Partilisi, bugünün Millet İttifakı Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Orkun Şıktaşlı’dan geldi.

Şıktaşlı, güçlü rakibi Ergün’ün kırdığı bu pot üzerinden hareket etmek yerine, bence tamamen tecrübesizliği nedeni ile siyasi terbiyeye sığmayacak bir davranışı sergilemeyi kendisine layık gördü.

Mevcut Başkan Cengiz Ergün’ün yaptığı ve yapacağı projeleri anlattığı günün ertesinde bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Adayı Orkun Şıktaşlı, Ergün’e ait projelerin yer aldığı kitapçığı fırlatıp attı.

Siyasi terbiyeye sığmayan bu davranışı ile hizmet yarışını kan davasına dönüştüren Şıktaşlı, kamuoyuna “Demek kuyruk acısı varmış” dedirtmeyi de başardı.

Şimdi, yüreği güzel Manisalıların, seçimi bir şölen havasında yaşatmak yerine, savaş alanına döndüren bu siyasi terbiyeden uzak davranışlara nasıl cevap vereceğini bekliyoruz.

Bu vesile ile geçtiğimiz haftalarda Zonguldak’ta yaşanan ve siyasi terbiyenin en güzel örneklerinden birinin sergilendiği olayı da paylaşmak istiyorum;

AK Parti Zonguldak Belediye Başkan Adayı Dr. Selim Alan, CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal ve AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde seçim çalışması yaparken şehir merkezinde karşılaşır, siyasi terbiye ve nezaket kuralları çerçevesinde birbirlerine şu ifadeleri kullanırlar:

DR. SELİM ALAN: Günün anlam ve önemi dahilinde kadınlara gül çiçeğimizi verdik. Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül veren hanımefendilere de çiçek verdik. Bu bir hizmet yarışıdır. 1 Nisan sabahı biz yine bu kaldırımlarda olacağız, gene yüz yüze bakacağız, gene kol kola olacağız. Ayrı gayrımız yoktur. Hizmet yarışı dışında hiçbir sıkıntımız olmamıştır. Biz onları ziyaret ediyoruz, onlar da bizleri ziyaret ediyor. Sahada sürekli pişti oluyoruz. Zonguldak’ın kazandığı, kaybedenin olmadığı bir seçim olacaktır. Ben vatandaşlarımızın Ömer Selim Alan’ı tercih edeceğini adım gibi eminim, çünkü daha gencim, abilerim bu sefer bana müsaade edecekler. Diğer adaylara da sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

ŞENOL ŞANAL: Bugün kendileri ile caddede karşılaştık. Kendilerini bir çay içmek üzere Seçim Koordinasyon Merkezi’ne davet ettik. Nezaketlerinden dolayı Sayın İl Başkanına ve Belediye Başkan Adayımıza teşekkür ediyorum. Gerilmeden, hiç kimseyi kırmadan bir seçim dönemini hayırlısıyla bitireceğiz”.

ZEKİ TOSUN: CHP Seçim Koordinasyon Merkezi önünde, Sayın Belediye Başkan Adayımız, bu şehirde beraber yaşayıp, beraber büyüdüğümüz bir dostumuz, arkadaşımız, bizi nazikçe buraya davet etti. Bu nazik davetinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Buradaki güzellik herkese örnek olsun. İki adayımız da buradadır. Birbirlerine başarılar diliyorlar. İnşallah bu 25 gün de daha güzel bir şekilde geçecektir. Bu şehri yürütmeye talip olan arkadaşımız kimse bu göreve talip olacaktır. Zonguldaklı hemşehrilerimizin burada yüzünün güleceği şeyler için ellerinden geleni yapacaklardır.

Darısı Türk siyasetinin başına…

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Şehmus GÜMÜŞTAŞ

Değerli okurlarım, bir süredir köşe yazarlarıma ara vermek durumunda kalmıştım. Nihayet yeniden buluştuk. Bundan sonra haftada bir gün köşe 

Una zam ekmeğe zammı getirecek

Un fiyatlarındaki artışın kısa süre içerisinde ekmek fiyatına yansıyacağını söyleyen ilçedeki fırıncılar, maliyetlerin zamma neden olduğunu

Bayındır Çimde Merkez Olacak

Bayındır Belediyesi ile Ege Üniversitesi Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleşen İzmir Hazır Çim Üretim Profili ve Gelecek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz