MİNİBÜSÇÜLER: YA EYLEM YA İNTİHAR BAŞKA ÇARE BIRAKMADILAR!

Ana Sayfa » Genel » MİNİBÜSÇÜLER: YA EYLEM YA İNTİHAR BAŞKA ÇARE BIRAKMADILAR!
Tarih : 04 Şubat 2019 - 12:32

Bir süredir hatlarında çalışamayan S.S. 11, 25 ve 66 Nolu Motorlu Taşıyıcılar kooperatiflerine bağlı minibüsçüler eyleme çıkmaya hazırlanıyor.

Uzun yıllar Torbalı-İzmir hattında ulaşım hizmeti veren ancak son zamanlarda hatları ellerinden alınan Torbalı S.S. 11, 25 ve 66 Nolu Motorlu Taşıyıcılar ve Otobüsçüler Kooperatifi üye ve yöneticileri dün avukatları ile bir araya gelerek mahkeme süreci devam eden mağduriyetlerinin giderilmesi için neler yapılabileceğini değerlendirdi. Sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık iki saat süren toplantıdan eylem yapma kararı çıktı.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz senelerde başlayan ve hala çözüme kavuşmayan Torbalı’nın ulaşım bilmecesinde 113 araçla çalışan üç kooperatif, kendileri yerine ikame ettirilen 25 aracın güzergâh sürelerinin 9 Ekim 2018 günü dolduğu söyleyerek bu araçların hala Torbalı-İzmir güzergahında çalışıyor olmasına tepki gösterdiler. Konuyu yargıya taşıdıklarını ifade eden üç kooperatifin üye ve yöneticileri davanın gidişatı hakkında dün avukatları ile bilgilendirme toplantısı düzenledi. Dosyanın gidişatına ilişkin bilgilendirme yapan avukat Yavuz Dursun, “Hukuki süreç devam ediyor, ancak burada yıllardır süren bir mağduriyet var. Müvekkillerin güzergâhlarının 19 Mart 2019 tarihine kadar geçerli olmasına rağmen bu insanlar güzergâhlarında çalışamıyor. Bu sorunun hukuki ayağıyla biz ilgileniyoruz, ancak başkaca yöntemler de denemeden bir sonuca ulaşmamız oldukça zor görünüyor.” açıklamasında bulundu.

EVİMİZE EKMEK GÖTÜRMEK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Konuya ilişkin gazetemize konuşan S.S. 11 Nolu Özlem Motorlu Taşıyıcılar ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Veysel Tekin, “Şoför esnafları olarak bugün evimize ekmek götüremeyecek konuma getirildik. Yaşadığımız mağduriyeti çözüme kavuşturmak için çalmadık kapı bırakmadık ama kapı sahipleri bizi hep eşikte oyaladı. Avukatımız mahkemede karar aşamasına gelindiğini ifade ediyor ancak bir türlü karar verilemiyor. Çünkü üç kişilik heyetten biri tayin alıyor, yerine gelen hâkimin dosyaya hâkimiyet sağlayana kadar süreç uzuyor, o hâkimiyet sağlıyor bu defa başka bir üye tayin oluyor. Bunun sonu yok. Biz bu meselenin arkasında politik odakların olduğunu düşünüyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bu sorunu çözmek evimize ekmek götürmek demek evimize ekmek götürmek için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“113, 25’TEN BÜYÜKTÜR!”

Geçtiğimiz sene S.S. 11, 25 ve 66 Nolu Motorlu Taşıyıcılar ve Otobüsçüler Kooperatiflerinin güzergâhları elinden alınmıştı. Bu uruma itiraz eden üç kooperatifin birçok aracının şuanda icralık olduğunu ifade eden S.S. 66 Nolu Özlem Motorlu Taşıyıcılar ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Haydar Öztekin, “1975 yılında kurulmuş bir kooperatifiz, ben ise 10 yılı aşkın süre Torbalı-İzmir hattında taşımacılık hizmeti sunarak evime ekmek götürdüm. Torbalı’da bu üç kooperatif 330 araçla hizmet veriyordu. Bugün 113’e kadar düştük. Bu 113 aracın büyük kısmı icralık durumda. Ben ve arkadaşlarım çocuklarımız uyumadan eve gidemiyoruz. Çünkü harçlık isteseler veremeyeceğiz. Bunun kadar ağır bir şey olabilir mi? Biz sadece hakkımızı istiyoruz onun dışında bir şey istemiyoruz. Şu an bu hattın taşımacılığını yapan arkadaşlar millete hizmet etmek için yola çıktığını iddia eden bir şahsa günde 2 bin ile 2 bin 500 lira arası bir meblağı rüşvet veriyor. Bu rüşvetin biraz fazlasını vermeyi kabul etsek tekrardan iş başı yapmamızın önündeki görünmez engeller kalkacaktır. Hukuki sürecin önü bilinçli bir şekilde tıkanıyor. Çocuklarım harçlık istediğinde utancımdan intihar etmeyi düşündüm kaç defa, bu dakikadan sonra kaybedeceğimiz bir şeyimiz kalmadı. 113, 25’ten büyüktür. Eylem yapmak gerekiyorsa eylem yapacağız. En fazla gelip alırla tutuklarlar, ötesi yok.” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından gazetemize bilgilendirmede bulunan avukat Yavuz Dursun, “Kendi içimizde istişare yaptıktan sonra eylem takvimimizi çıkaracağız ve harekete geçeceğiz. Bu konuda İzmir milletvekilleri başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından ve tüm duyarlı kamuoyunun desteğini istiyoruz.” dedi.

ÖZEL HABER – Sinan TEKDEMİR

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Şehmus GÜMÜŞTAŞ

Değerli okurlarım, bir süredir köşe yazarlarıma ara vermek durumunda kalmıştım. Nihayet yeniden buluştuk. Bundan sonra haftada bir gün köşe 

Una zam ekmeğe zammı getirecek

Un fiyatlarındaki artışın kısa süre içerisinde ekmek fiyatına yansıyacağını söyleyen ilçedeki fırıncılar, maliyetlerin zamma neden olduğunu

Bayındır Çimde Merkez Olacak

Bayındır Belediyesi ile Ege Üniversitesi Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleşen İzmir Hazır Çim Üretim Profili ve Gelecek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz