DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 793,64
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 4°C
Az Bulutlu
İzmir
4°C
Az Bulutlu
Pts 4°C
Sal 5°C
Çar 5°C
Per 8°C

KONUT YAPILARINDA SIĞINAK ŞARTLARI

KONUT YAPILARINDA SIĞINAK ŞARTLARI

İmar kanunu ve ilgili yonetmeliğe göre belli büyüklükten sonraki yapılar için sığınak zorunlulugu vardır.

Hangi yapıda ne miktar sığınak alanı ayrılacaği, sıgınak özellikleri yönetmelikce belirlenmiştir(sığinak yönetmeliği). Binalarin mimari projeleri hazirlanırken, bahsettiğim yönetmelikte belirtildiği şekilde sığinak yeri ayrılır. Belediye(yada ilgili idare) sığınak yeri ayrılmadan yapı ruhsatı düzenleyemez. Yine aynı şekilde, yapı tamamlandığında, diger tüm mekanlar kullanıma hazir dahi olsa, sığınak kullanima hazır hale gelmeden yapıya iskan(yapı kullanma izin belgesi) düzenlenemez. Sıgınaklar ortak alan hükmündedir, tapuya bağlanamaz, özel mülkiyete konu olamaz.

Kullanim amacına göre iki tür sığinaktan bahsedebiliriz. Birincisi basınç sığınakları, ikincisi serpinti sığınakları. Basınç sıģınakları, basınç kuvveti yaratan silahlara karşı yapılan dayanım esaslı sıgınaklardır. Serpinti sığinaklari ise, kimyasal ve biyolojik silahlara karşı yapılan sıginaklardır. Vatandaşin zorunlu olarak, ruhsat asamasinda planlanan sıgınaklar serpinti sığınaklaridir. Basinc sığinaklari zaten devlet tarafından inşaa edilir. Tekrarlamak gerekirse ozel mulkiyetlerde yapılan sığınaklar(kamuda kendi binalarinda yapar) serpinti sığınaklarıdır.

Sığınaklar, ilgili parselde yer altında da yapılabilir, yer üstünde de yapılabilir. Ülkemizde genelde bodrum katlarinda düşünülmektedir.Eğer sığinak tam topraga gömülü değilse, çok az bir kısmı bile toprak üstünde dahi olsa, parselin imar planında gösterilen bahçe mesafeleri içerisine yapılamaz.Binanin diger bölümleri, parselin neresine yapilabiliyorsa, sığınaklarda oraya yapılabilir. Tamamı toprak altında kalacak şekilde projelendirilen sığınaklarda ise durum biraz farklıdır. Tamamı toprak altında kalan sığınaklar, yol tarafındaki cephe hariç yan ve arka bahçe mesafeleri içinde de yapılabilmektedir. Buradaki düsunce tarzı şudur: sıgınak tamamen toprak altında olduğunda, bahçe’nin yukarida kullanılması mümkün oldugundan, bahce mesafelerine de siginağin taşmasına izin verilmiştir. Oysa sığinağin bir kismi dahi toprak üstünde olsa, bahcenin kullanımı kisitlandığından, toprak ustundeki sığınaklarda bahçe mesafelerine taşmaya izin verilmemiştir.

TAKS hesabı olarak sıgınakları degerlendirelim. Eger sığınağin tamamı toprak altında ise, Sığinak TAKS hesabina girmez ve esas yapıda metrekare kaybı olmaz. Ancak sığınağin bir kısmi yada tamamı toprak ustunde ise parselin kullanımi etkilendiginden bu kısımlar TAKS hesabina dahildir. Görüldügü uzere sığinağın tamamen toprak altında yapilması avantajlıdır.

Şimdi konut yapılarındaki durumu inceleyelim.Bir yapı sadece konut amaçli kullanılıyorsa (zemin kat dahil işyeri yok, ticari depo yok, sadece konut), bu takdirde 12 bağimsiz bölüm’e kadar(12 bağimsiz bölüm dahil) sıgınak yapilmasına gerek yoktur. Bunun yanında, binanin konut olarak kullanılan bağimsız bolüm sayısı 12 yada 12 den az olmasina rağmen, binada işyeri, ticari depo gibi bir kullanimda mevcutsa(en az bir isyeri oldugunu duşünün), yapı alanı(emsal’e esas alan) 1500 metrekareden düşuk ise yine sığinak gerekmez. Özetleyecek olursak, yapıda sadece konut olarak kullanılan bağimsız bölümler varsa ve dairelerin sayısı 12 yada daha az ise, metrekareye bakilmadan sığınak yapmak gerekmez. Yapıda 12 yada 12’den az daire olmasina ragmen, en az bir tanede işyeri varsa, bu takdirde işin içine metrekarede girer, bu yapının alani(emsal’e esas alan) 1500 metrekareden düşuk ise sığınak gerekmez, büyükse gerekir. Bu ince ayrintiya dikkat etmek gerekir.

Bir parselde birden fazla bina varsa, her bina icin ayrı siginak hesabi yapılir. Mesela bir parselde iki bina olsun. Binalarin birinde 13 daire olsun, digerinde 12 daire olsun. 12 dairelik yere siginak gerekmez, 13 dairelik yere siginak gerekir ve sadece o yapı için sıginak yeri ayrılır.

Son olarakta konut yapilarinda kaç metrekare siğinak ayrılmalı ona bakalım. Sığınak alanı kişi başina net bir metrekare olacak şekilde ayrilir. Ayrica mutfak ve wc eklenir.Binadaki kişi adedi de bagimsız bölümlere göre belirlenir.Bir odalı konutlarda iki kişi, iki odalı konutlarda üç kişi, üç ve daha fazla odali konutlarda dört kişi yasadıgi kabul edilir. Ornek verelim. Bir bina düşünelim. 13 adet daire olsun.Daireler 3+1 olsun. Daire sayısı 12’den büyük olduğu için bu binaya sığınak gerekir. Oda sayısı her dairede 4 olduğundan, her dairede 4 kişi yasadıgı düşünülür. Bina da toplam 13 daire var dedik.Bu durumda binada 13×4=52 kişi’nin yaşadıği varsayılır. Kişi başına net 1 metrekare sığinak gerektiğınden, 13 daireli bu binada net 52 metrekare+wc+mutfak kadar bir sığinak alanı ayrılmalıdır…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.