İslam Aleminde İbn Haldun’un

Ana Sayfa » yazarlar » İslam Aleminde İbn Haldun’un
Tarih : 30 Ekim 2017 - 13:48

 

İslam Aleminde İbn Haldun’un (1332-1406) o muhteşem düşüncesi hala anlaşılmış ve geçilmiş değil. Şunu iddia ediyorum:

O zatın yaşadığı dönemde bütün dünyada öyle bir mütefekkir yoktu. Ne ondan evvel ne ondan sonra Müslümanlar o kapasitede bir mütefekkir çıkarabildi. O zat anlaşılsaydı kesinlikle başka bir durumda olurduk.

Altı yüz senedir İslam Alemi düşünce ve bilimde olduğu yerde duruyor. Bugün bile üniversitelerimiz Batılıların kitaplarını tercüme edip okutuyorlar. Benimkanaatimce sorunumuz yöntem sorunudur.

Ne ilim hakkında bir düşüncemiz var, ne de ilmin nerede olduğunu biliyoruz. Kuran bir hidayet rehberi iken onu bir fizik, kimya ve astronomi kitabı gibi algıladık. Böyle bir düşünceden hiçbir şey çıkmaz. Önce bunu değiştirmemiz lazım.

 

 

İslam Aleminde İbn Haldun’un (1332-1406) o muhteşem düşüncesi hala anlaşılmış ve geçilmiş değil. Şunu iddia ediyorum: o zatın yaşadığı dönemde bütün dünyada öyle bir mütefekkir yoktu. Ne ondan evvel ne ondan sonra Müslümanlar o kapasitede bir mütefekkir çıkarabildi. O zat anlaşılsaydı kesinlikle başka bir durumda olurduk. Altı yüz senedir İslam Alemi düşünce ve bilimde olduğu yerde duruyor. Bugün bile üniversitelerimiz Batılıların kitaplarını tercüme edip okutuyorlar. Benim kanaatimce sorunumuz yöntem sorunudur. Ne ilim hakkında bir düşüncemiz var, ne de ilmin nerede olduğunu biliyoruz. Kuran bir hidayet rehberi iken onu bir fizik, kimya ve astronomi kitabı gibi algıladık. Böyle bir düşünceden hiçbir şey çıkmaz. Önce bunu değiştirmemiz lazım. c.ö.

 

ünyada her şeyin hem iyisi hem kötüsü vardır. Hatta yılanın bile iyisi kötüsü vardır. Bu kadar açık ve basit bir şeyi bile insanlar gözardı ediyor, her şeyi ya siyah ya beyaz görüyorlar. Biz akıllı varlıklarız ve bununla övünüyoruz ama niye bu kadar mantık hatası yapıyoruz anlamıyorum. Genellemeler ve kategorik düşünmeler bizi hakikatten uzaklaştırıyor. Öyle kör oluyoruz ki bir tek hatası yüzünden bir adamı şeytan ilan edebiliyoruz. Bu cehalet ve aymazlıkla adam olmayız. Biraz müstamel bir söz oldu ama başka ne diyeyim. Akıl Kaf dağının ardına gitti.Daha çok ekmek yememiz lazım. c.ö.

 

Şu hayat tuhaf. Gerçekten tuhaf. Aklımız olgunlaşıyor, her şeyi anlayacak ve en iyi şekilde yapacak hale geliyoruz fakat ömür bitiyor. Cehaletle geçen çocukluk ve gençlik yıllarına acımıyorum. Çünkü onlar boştu. Bir şey anlamıyorduk. Şimdi anlıyoruz fakat “haydi vaktin geldi, başka bir yere” diyorlar. Tekamülün devam etmesi, inkıtaa uğramaması lazım. Her şey buradan ibaretse, devamı yoksa; bizim hayvanlardan ve bitkilerden ne farkımız var. Ha şu olmuşsun, ha bu…c.ö.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

TORBALI’NIN BAŞINA TORBAYI KİM GEÇİRDİ?

AK Parti’nin Torbalı’da seçimleri kayıp etmesinin bedeli çok ağır oldu. 300 dolayındaki proje, milyar dolarlık paralar, harcamalar heba edildi. Yeni

Değerli okurlarım ve Torbalı Halkı,
Değerli okurlarım ve Torbalı Halkı,

Bu haftaki köşemin konusu Torbalı ve yerel yönetim. Malumunuz 31 Mart’ta yapılan belediye seçimi yaklaşık 7 ay oldu. Bu 7 ay zarfında Torbalı’da

TERBİYE
TERBİYE

Önce Terbiye’den ve kelime anlamından başlayalım. Terbiye; eğitim, görgü demek. Kaliteli bir yaşam, toplumsal huzur, barış ve kardeşlik için

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz