SGK Tekerlekli Sandalye Geri Ödemesi Nasıl Alınır?

Ana Sayfa » EKONOMİ » SGK Tekerlekli Sandalye Geri Ödemesi Nasıl Alınır?
Tarih : 27 Kasım 2017 - 11:43

 

SGK Tekerlekli Sandalye Geri Ödemesi İşlemleri

SGK Tekerlekli sandalye geri ödemesi ni almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. SGK (sosyal güvenlik kurumu) kapsamında olan engelli yurttaşlar satın aldıkları manuel tekerlekli sandalyeler için yetkili kurum olan SGK dan Aktif Tekerlekli Sandalyeler için 2.250 TL, Hafif manuel tekerlekli sandalye için 1.200 TL, Çocuk tekerlekli sandalyeleri için 1.200 TL, Standart tekerlekli sandalye için ise 500 TL geri ödeme almak mümkün.

 

TEKERLEKLİ SANDALYE GERİ ÖDEMESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Sağlık Raporu
  • Reçete
  • Medikalçinizden Fatura

NASIL ALINIR?

İlk önce ikamet ettiğiniz il sınırları içerisinde bulunan ve sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneye “tekerlekli sandalye kullanır” ibareli rapor almak için müracaat edeceksiniz. Müracaatınız sonrası hastanede bulunan tüm branş DR larına muayene olup sonrasında heyete çıkacaksınız. Heyet sizin “tekerlekli sandalye kullanmanızı uygun bulursa” raporunuza tekerlekli sandalye kullanması uygundur ibaresini yazacak.

DİKKAT: Doktorlar kendilerine rapor için başvuran kişilerin raporlarına “tekerlekli sandalye kullanması uygundur” ibaresini yazmak için kişinin kollarının tam ve aktif şekilde kullanıp kullanamadığına bakarlar. Kişi kol ve ellerini rahat kullanabiliyor ve tekerlekli sandalyeyi hareket ettirecek beceriye sahip ise raporuna ilgili ibare yazılır. Değilse yazılmaz.

Sağlık raporu işleminiz bittikten sonra birde sağlık raporuna esas “reçete” almanız gerekmekte. Yalnız reçete alırken çok dikkat etmeniz gereken bir konu var. Oda reçeteyi aldıktan en fazla 10 iş günü içerisinde kullanmanız gerekir. Rapor için süre sınırı yok. Yani tekerlekli sandalye kullanması uygundur ibareli raporunuzu 2-3 yıl sonrada kullanabilirsiniz ancak reçeteyi yazdırdıktan sonra en fazla 10 iş günü içinde kullanmanız gerekir.

Rapor ve reçeteyi aldıktan sonra satın aldığınız / alacağınız tekerlekli sandalye satışı yapan medikalcinize raporunuzu ve reçetenizi vereceksiniz.

Medikal firma size SGK ya vermeniz için satın aldığınız tekerlekli sandalyenin garanti belgesini ve faturasını verecek. Sizde garanti belgeniz ve faturanızla birlikte SGK ya gidip belgeleri teslim edeceksiniz. Bu işlemin ardından ortalama bir (1) ay içerisinde SGK tarafınıza geri ödeme yapacak.

SGK tekerlekli sandalye geri ödemesi için yapılması gereken iş ve işlemler bunlardan ibaret.

Aktif tekerlekli sandalye, hafif tekerlekli sandalye ayrımı nedir?

Yazımızın giriş paragrafında SGK’nın aktif tekerlekli sandalyeler için 2.250 TL Hafif manuel sandalyeler için ise 1.200 TL geri ödeme yaptığını yazmıştık. Peki aktif sandalye ile hafif manuel sandalye arasında ne fark var. Aktif tekerlekli sandalyeye birkaç örnek vermemiz gerekirse Ottobock Ventus bir aktif tekerlekli sandalyedir. Ventus’un yanısıra Ottobock Motus ,  Ottobock Voyager Evo dan aktif sandalyeler grubuna girmektedir. Hafif tekerlekli sandalye grubuna ise Ottobock Start M2 ve Otto Bock Centro S1 girmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Bayramda Antalya Otelleri Yüzde 100 Dolu
Bayramda Antalya Otelleri Yüzde 100 Dolu

  Bayramda Antalya Otelleri Yüzde 100 Dolu Haziran ayını yoğun geçirecek olan Türkiye’de 24 Haziran seçiminden önce dinlenmek isteyenlerin

Coca-Cola İlk Alkollü İçeceğini Japonya’da Piyasaya Sürdü
Coca-Cola İlk Alkollü İçeceğini Japonya’da Piyasaya Sürdü

Coca-Cola İlk Alkollü İçeceğini Japonya’da Piyasaya Sürdü Coca-Cola, tarihinde ilk kez Japonya’da alkollü bir içecek piyasaya sürdü.

Egeli iş kadınları SGK prim teşviklerini öğrendiler
Egeli iş kadınları SGK prim teşviklerini öğrendiler

EGİKAD, SGK İzmir İl Müdürü Gülcemal’ı ağırladı Ege İş Kadınları Derneği’nin (EGİKAD) düzenlediği kahvaltılı toplantıda Sosyal

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz