ENGELLİYE `İŞKENCE` GİBİ UYGULAMA!

Ana Sayfa » GÜNDEM » ENGELLİYE `İŞKENCE` GİBİ UYGULAMA!
Tarih : 24 Kasım 2017 - 18:59

 

 

Devletin sağladığı haklardan yararlanmak için her kurumun ayrı ayrı istediği `Özürlü Sağlık Kurulu Raporu` üzerine doktor hataları da eklenince işkenceye dönüşmeye başladı.

Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan engelli hizmetlerinde yaşanan sorun ve sıkıntılar bitmek bilmiyor. Binlerce engelli vatandaş bakanlığın hem kendi içinde, hem de diğer bakanlıklarla kuramadığı entegrasyon nedeniyle ızdırap dolu günler yaşamaya devam ediyor. Emeklilik için SGK’ya, akülü araç alırken ÖTV’den yararlanmak veya 2022 sayılı kanundan yararlanıp 3 aylık maaş bağlatmak için Vergi Dairesi’ne, ehliyet almak için Trafik Şube Müdürlüğü’ne, evde bakım hizmeti almak için bir diğer kuruma başvuran engellilerden ayrı ayrı ‘Özürlü Sağlık Kurulu Raporu’ isteniyor. Engelliller Devletin kendilerine tanıdığı her bir haktan yararlanmak için peş peşe hastaneye gitmek, tam teşekküllü devlet hastanelerinden ‘Özürlü Sağlık Kurulu Raporu’ almak zorunda kalıyor.

HEYET HATALARI ARTTI
Doktorların gezilmesi, numune alınması ve muayeneler günlerce sürüyor. Tüm bunlar bitince heyet için haftalar sonraya gün veriliyor. Çoğu kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan, bir kısmı da yatağa bağımlı olan engelliler aileleri veya refakatçileri ile zor koşullarda kapı kapı dolaştırılıyor. Her şey tamam derken bunun üzerine bir de heyet doktorlarının yaptığı hatalar ekleniyor. Örneğin; heyet doktorları daha önce yüzde 90 oranında belirlenen engel değerine yüzde 70 yazabiliyor. Bu da engellinin kalan yaşamında sorunlara neden oluyor. Bir engellinin, ‘Özürlü Sağlık Kurulu Raporu’ üzerinde yer alan ibarelerin sıkılıkla değişmesinin ortaya çıkardığı sorunları bir kenara koyarsak, bu oranların nasıl değişik çıktığı ise ayrı bir soru işareti taşıyor. Örneğin, engelli haklarından yararlanmak için farklı kuruluşlara başvuran ve her biri için farklı rapor çıkaran Cengiz Uyanık’ın 2005, 2007 ve 2017 yılına ait raporları oluşmuş. 2007 yılında engelli oranı yüzde 95 olan Cengiz Uyanık’ın 2017 yılında bu oranı yüzde 76 olarak kayda geçti. Oysa, doğumu itibariyle ağır engelli olduğu defalarca belgelenen ve bu durumun ‘Sürekli’ olduğu raporunda yer alan Cengiz Uyanık’ın, bu süre içerisinde herhangi bir iyileşme gösterme şansı bulunmuyor. Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında hastanelerde yaşanan heyet hatalarının telafisinin zor olduğunu defalarca belirtmiş, konuyu Valilik makamına ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine kadar taşımıştı. Yetkililer sorunla ilgili çalışma yapacaklarını da söylemişti.

AİLE BAKANLIĞI ENTEGRASYON KURAMIYOR
Önceki yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sürekli ağır engelli olduğu özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelenen kişilere özürlü kimlik kartı verilmesi ve bu sorunun ortadan kaldırılması planlanmıştı. Kamuoyuna verilen bilgide, sürekli ağır engelli olup da özürlü kimlik kartına sahip olan engellilerin, diğer bakanlık kuruluşlarından hizmet alırken rapor yerine bu kartı göstermelerinin yeterli olacağı belirtilmişti. Oysa yıllar içerisinde bu uygulama hayata geçirilmedi ve engelliler her bir talepleri için hastane kolidorlarında büyük sıkıntılar yaşayarak rapor almaya devam etti. Evde sağlık hizmeti almak, engelli maaşına bağlanmak, engelli ehliyetine sahip olmak için ayrı bir koşturmaca yaşayan engelliler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği kartın otobüslere ücretsiz binmekten başka hiç bir işe yaramadığını söylüyor. Engellilerin, engel şekli ve durumunu gösterir kartları olsa da, bunu bir başka bakanlık kuruluşu kabul etmiyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Baykara şikayet etti, vatandaş ceza yedi
Baykara şikayet etti, vatandaş ceza yedi

Baykara şikayet etti, vatandaş ceza yedi Torbalı Ticaret Odası Meclis üyesi Mehmet Baykara’nın sosyal medya paylaşımı komşusuna ceza yedirtti.

EMEKLİ BAŞCAVUŞ ASLAN YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
EMEKLİ BAŞCAVUŞ ASLAN YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Emekli astsubay Başçavuş Orhan Aslan son yolculuğuna uğurlandı..1933 doğumlu olan emekli başçavuş Orhan aslan uzun yıllar Alp kent mahallesinde

Egeli iş kadınları SGK prim teşviklerini öğrendiler
Egeli iş kadınları SGK prim teşviklerini öğrendiler

EGİKAD, SGK İzmir İl Müdürü Gülcemal’ı ağırladı Ege İş Kadınları Derneği’nin (EGİKAD) düzenlediği kahvaltılı toplantıda Sosyal

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz